Akciové trhy v prvých týždňoch nového roka vystrašili investorov. Ak vás pohľad na padajúce ceny akcií desí, zmeňte to.
Počas prvých dvoch mesiacov tohto roku padol index najväčších amerických akcií S & P 500 o 14 %. Index Nasdaq, ktorý je tvorený najmä technologickými akciami, sa na krátky čas dostal až 20 % od úrovní zo začiatku roka.
Bežní investori nie sú z pohľadu na klesajúce krivky nadšení. Niet sa čo diviť – pokles ceny akcií znamená aj pokles hodnoty ich účtu. Ak k takýmto investorom patríte aj vy, je čas zmeniť spôsob, akým vnímate poklesy trhov.
Čas najziskovejších investícií
Pri pravidelnom investovaní, ktoré využíva najviac bežných investorov, je výsledný zisk poskladaný z výsledkov každej jednej investície. Peniaze, ktoré boli investované ako prvé, zarobia spravidla najviac. Ich výhodou je množstvo času, počas ktorého budú ešte na trhu pracovať.
Niektoré investície však dokážu zarobiť ešte viac aj napriek tomu, že nemusia patriť k tým, ktoré investori urobia medzi prvými. Sú to tie, ktoré urobia v časoch výraznejších poklesov. Náročné na predstavivosť? Stačí si predstaviť pokles trhu o 20 % a moment, keď investor robí ďalšiu z pravidelných investícií. Pokiaľ sa v priebehu nasledujúceho roka vývoj na trhu otočí a ceny akcií sa dostanú na predchádzajúcu úroveň, pre túto jedinú investíciu to znamená zhodnotenie o 25 % počas jediného roka. Čo ak zotavenie trhov potrvá dlhšie? Pokiaľ by trvalo dva roky, pre spomenutú investíciu by to znamenalo nárast o 25 % počas dvoch rokov, čo zodpovedá ročnému zhodnoteniu 11,8 %. Čím nižšie v korekcii investori nakupujú, tým vyššie zisky môžu očakávať.
Pokles môže „predĺžiť“ investičný horizont
Pokles na trhoch je ekvivalentom cestovania v čase. Ak by ste napríklad začali s investovaním v čase, keď sú ceny akcií na dvojročnom minime, nakupovali by ste za rovnakých podmienok ako pred dvoma rokmi. Tisícka investovaná v takomto prípade by mala rovnakú hodnotu ako tisícka, ktorú by už o dva roky skôr investoval niekto iný. Jediný rozdiel by bol v tom, že vy by ste na rozdiel od toho, kto investoval ako prvý, neboli svedkami toho, ako hodnota vašej investície počas tých dvoch rokov vzrástla a neskôr všetky zisky vymazala.
Efekt „predĺženia“ investičného horizontu je tým vyšší, čím skôr k nemu dôjde. Je rozdiel investovať, keď sú ceny akcií na dvojročných minimách a vy máte pred sebou ešte 25-ročný investičný horizont, ako keby ste tak urobili rok-dva pred jeho koncom. V tom druhom prípade môže mať mimoriadna investícia pri poklese aj negatívny vplyv.
Korekcia je vaším testom
Pokiaľ trhy poklesnú o 10 % a vy už máte bezsenné noci, i keď ste s investovaním začali relatívne nedávno, mali by ste to považovať za varovný signál. Prvým dôvodom je relatívne malý percentuálny pokles. Ak investujete dlhodobo, je prakticky isté, že počas svojho života zažijete ešte výraznejší pokles. Ako sa naň pripraviť? Napríklad znížením podielu akcií v portfóliu.
Urobiť tak by ste mali aj z druhého dôvodu. Ak trhy klesnú o 10 % a vy ste s investovaním len na začiatku, absolútny pokles hodnoty vášho účtu (teda v eurách, prípadne v dolároch) je rovný sume, ktorá bude o pár rokov neskôr úplne bežnou fluktuáciou. Inými slovami: ak ste investovali už 10-tisíc eur, 10 % pokles trhu znamená zníženie stavu účtu o 1 000 eur. Keď budete mať v budúcnosti na účte 150-tisíc eur, výkyvy hodnoty účtu o 1 000 eur budú na dennom poriadku. Riešenie ostáva aj v tomto prípade nezmenené: znížiť podiel riskantnejších akcií v portfóliu.