Má zmysel investovať teraz? Nepadnú trhy ešte hlbšie? Nebolo by rozumnejšie počkať? Ak vás zamestnávajú podobné otázky, dajte si poradiť od investičnej superhviezdy.
Vo svete peňazí je Warren Buffett žijúcou legendou. Vďaka investičnej predvídavosti sa stal jedným z najbohatších ľudí na svete. Schopnosť nachádzať akcie, ktoré vo vhodnom okamihu stoja za investovanie, mu vyniesla prezývku Veštec z Omahy. Synonymom úspešného finančníka sa stal aj napriek tomu, že sám nepozná odpoveď ani na jednu z úvodných otázok. To je silný dôvod, prečo by ste sa nimi nemali zaoberať ani vy.
Hlavné mesto kapitalizmu
Najväčšie mesto štátu Nebraska má toľko obyvateľov ako Bratislava, no v poslednú aprílovú sobotu sa na pár hodín stáva epicentrom svetového burzového diania. Takouto premenou prechádza každý rok, keď pred akcionármi spoločnosti Berkshire Hathaway skladá účty jej výkonný riaditeľ Warren Edward Buffett.
Keď vychádza najavo, že počas prvého štvrťroka nakúpil Buffett akcie za viac ako 51 miliárd dolárov, v mnohých skrsne nádej, že pokles akciových trhov je už na konci. Veď kto by investoval astronomické sumy peňazí, ak by neveril, že ceny akcií pôjdu už len nahor?
Kto nepozná detaily jednotlivých investícií Warrena Buffetta, mohol by poľahky uveriť tomu, že je majstrom v správnom načasovaní svojich finančných ťahov. Podobné iskierky nádeje však uhasil sám Buffett. „Nemáme najmenšiu predstavu o tom, čo urobí akciový trh, keď sa v pondelok otvorí. Nikdy sme ju ani nemali," vyhlásil.
Kto bol až dovtedy presvedčený o opaku, mal by si spomenúť na začiatok krízy spôsobenej problémami amerického hypotekárneho trhu. Na jeseň roku 2008, keď vyhlásila bankrot investičná banka Lehman Brothers, Berkshire Hathaway „minula okolo 15 či 16 miliárd dolárov“ na nové nákupy akcií. To, že akciové trhy budú ešte pomerne dlho na ceste nadol, v tom čase nik netušil. „Bola to naozaj hlúposť, kupovať v tom čase akcie. Sám som pritom ešte napísal pre New York Times článok s titulkom Kupujte Ameriku,“ priznáva legendárny investor pred tisíckami drobných investorov.
Lepší aj po páde o 99 %
Jeho nabádanie investovať bolo zverejnené v polovici októbra 2008. Kto by si v tom čase vysvetlil Buffettov apel ako investičné odporúčanie, bol by – v tom lepšom prípade – rozčarovaný. Počas nasledujúcich piatich mesiacov stratil akciový index S & P 500 viac ako štvrtinu svojej hodnoty. „Ak by som mal nejakú schopnosť vhodne časovať investície a počkal by som ešte šesť mesiacov… Ale dno prišlo až v marci. Túto príležitosť som úplne premeškal,“ pripustil pred svojimi akcionármi.
Aj napriek absencii schopnosti správne načasovať svoje investície má Veštec z Omahy výsledky, s akými sa nemôže porovnávať žiadny iný investičný manažér. Od roku 1965, keď Buffett prevzal kontrolu nad niekdajšou textilkou Berkshire Hathaway, stúpa hodnota jej akcií každoročne v priemere o 20,1 %, čo je takmer dvojnásobok výnosu indexu S & P 500 (10,5 % ročne). Pokiaľ tento nepomer nie je sám osebe ohromujúci, možno sa naň pozrieť aj z iného uhla: Ak by dnes cena akcií Berkshire padla o 99 %, aj tak by zarobili viac ako index S & P 500 od roku 1965.
Buffettov odkaz pre investorov je jednoznačný: nesnažte sa hrať s peniazmi hru na ideálne načasovanie akejkoľvek investície. Ak chcete a môžete, investujte. Neusilujte sa byť chytrejší ako zvyšok sveta. V tejto hre nie je dobrý ani ten, kto má reputáciu najlepšieho investora na svete.