Ako sa nepopáliť pri mimoriadnej investícii?
Ako sa nepopáliť pri mimoriadnej investícii?

Ako zistíte, že uvažujete ako investori? Ak v poklese trhov vycítite príležitosť investovať, nie dôvod zutekať. Nie vždy to však má zmysel.

Začiatkom leta ovládol akciové trhy „medveď“. Preklad z finančníckeho slangu: Akciové indexy sa pri ceste nadol vzdialili od svojich predchádzajúcich maxím najmenej o 20 %. Napriek tomu, že akcie majú povesť najriskantnejších investícií, podobné výkyvy nie sú veľmi časté. Preto keď k nim dôjde, investičná intuícia káže jediné: využiť ponúknutú príležitosť na mimoriadnu investíciu. Podobne ako keď natrafíte na výpredajovú zľavu na niečo, čo beztak potrebujete a kúpili by ste to aj bez zľavy.

Mimoriadna investícia pri výraznom poklese trhov je rozhodnutie, ktoré zvyčajne prináša nadpriemerné zhodnotenie. Neplatí to však vždy a za každých okolností. Niekedy je rozumnejšie potlačiť investičné nutkanie. Otázkou je, ako rozoznať, kedy je mimoriadna investícia vhodná a kedy už nie.

Rozhoduje účel investovania

Rozhodujúcim faktorom, od ktorého závisí odpoveď na túto otázku, je spôsob zamýšľaného naloženia s vytvorenými investíciami. Budú použité naraz, napríklad na veľký jednorazový nákup domu so záhradou? Alebo investície poslúžia na vyplácanie pravidelnej renty, takže na hotovosť bude v pravidelných intervaloch premieňaná len časť investičného účtu?

Dôvodom rozlišovania medzi uvedenými možnosťami je určenie skutočného investičného horizontu. Pokiaľ začínate investovať s predstavou, že za zhodnotené úspory si na svoje 60. narodeniny doprajete malý domček neďaleko lesa, váš investičný horizont má pevne definovaný koniec. Viete presne identifikovať moment, keď investície premeníte na hotovosť a tú na vysnívaný dom.

Ak však investujete preto, aby vaše úspory slúžili na výplatu pravidelnej renty, váš investičný horizont sa nekončí dovŕšením 60. roku. To platí aj vtedy, ak si rentu chcete začať vyplácať už vtedy. Aby ste to urobili, nemusíte na hotovosť premieňať celé investičné portfólio, len jeho časť. Zvyšok môže ostať „pracovať“ na finančných trhoch ďalej.

Možnosť prvá: pravidelná renta

Pokiaľ si plánujete z dlhodobej investície vyplácať pravidelnú rentu, uvažovanie o zmysluplnosti mimoriadnej investície je jednoduché. Váš pôvodný plán s ňou nepočítal. (Ako by aj mohol? Nik nevie vopred predpovedať, kedy príde k výraznejšiemu poklesu trhov ani akú sumu úspor bude mať v daný moment k dispozícii.) Postačí preto, ak sa na mimoriadnu investíciu budete pozerať ako na izolované investičné rozhodnutie.

Znie to ako komplexná úloha, ale úplne postačí, ak si urobíte jasno v základnej otázke: Ste ochotní počkať na výnos z tejto investície aj dlhšie ako päť či sedem rokov? Ak áno, zvyšujete pravdepodobnosť jej zhodnotenia. Pokiaľ nie, vystavujete sa riziku toho, že bude stratová. V krátkych obdobiach býva vývoj akciových investícií nepredvídateľný a s vyšším rizikom straty.

Možnosť druhá: fixný horizont

Pri investičnom horizonte, ktorý má vopred stanovený koniec, je užitočné uvažovať o mimoriadnej investícii odlišným spôsobom. Ak je vašou investičnou stratégiou pravidelný nákup indexového ETF fondu, každá investícia bude mať odlišný investičný horizont. Tie, ktoré boli medzi prvými, ho budú mať najdlhší, tie posledné, naopak, najkratší.

Posledné investície budú pre krátkosť času aj najrizikovejšie. Mimoriadnou investíciou však môžete ich rizikovosť znížiť a zvýšiť ich výnosnosť. Ak takýto krok zvažujete napr. päť rokov pred koncom investičného horizontu a vaším plánom je investovať každý mesiac 100 eur, počas tohto obdobia by ste investovali celkovo 6 000 eur. Pokiaľ by ste tieto peniaze mohli pritiahnuť z budúcnosti a investovať ich dnes, bolo by to určite bezpečnejšie. Už len preto, že každá jedna stovka (ktorú by ste investovali mesačne v budúcnosti) by mala rovnako dlhý investičný horizont. Navyše, ten by sa počítal na roky, nie na mesiace.

Čo ak máte k dispozícii porovnateľnú sumu? V tom prípade má zmysel urobiť mimoriadnu investíciu, ktorá nahradí zvyšné pravidelné investície a to, čo by ste inak investovali, by ste si už mohli ponechať. Mimoriadna investícia by v tomto prípade poslúžila na zvýšenie bezpečnosti (a aj ziskovosti) investovaných úspor.

Jedinou výnimkou, pri ktorej aj tento spôsob uvažovania môže byť riskantný, je situácia, keď do konca investičného horizontu ostáva krátky čas (napr. 2-3 roky). Pre prípad, že by trhy zamierili nadol, ostáva pravidelná investícia dobrou ochranou pred rizikom nevhodného načasovania.

-   Je tento článok užitočný? Zdieľajte ho!